Rodzaje drukarek

1 Reply

Druk cyfrowy
Rodzaje drukarek

Z drukarkami spotkamy się dziś na każdym kroku, co jest akurat oczywiste. W zasadzie każdy z nas, a na pewno niemal każdy ma w domu taki sprzęt. Jednak rodzajów drukarek jest kilka. Przyjrzymy się więc każdej z nich z osobna.

Drukarki igłowe

Jako pierwsze pod lupę weźmy drukarki igłowe. Jest to urządzenie działające podobnie do maszyny do pisania z tą tylko różnicą, że zamiast młoteczków posiadają one maleńkie igły uderzające w taśmę barwiąca. Głowice zawierają najczęściej w sobie 9 lub 24 igły.

Drukarki atramentowe

Ten rodzaj drukarek tworzy obraz z pojedynczych punktów atramentu. Każdy punkt powstaje z wyciśnięcia kropli atramentu ze specjalnej dyszy. Posiadają one atrament w czerech kolorach, a więc ciemnym różu, żółci, cyjanu i czerni. Dodajmy w tym miejscu, że drukarki atramentowe są drukarkami, po które sięga się najczęściej.

Drukarki laserowe

Drukarki laserowe mają tryb pracy podobny do kserokopiarek. Cienki promień lasera pada tu na grafikę, po czym odbija się i trafia na światłoczuły bęben. Obszary na bębnie pokrywane są czarnym proszkiem zwanym tonerem, a po przewinięciu kartki zmieniając się w stan płynny, ląduje on na niej, tworząc ostry obraz. Największą zaletą tych drukarek jest właśnie jakość. Do wad zaliczymy natomiast dość drogi koszt eksploatacji związany z wymianą tonera. Wielu klientom przeszkadza także ich głośna praca.

1 comment

Dodaj komentarz