Tags:

Techniki nadruku na odzieży

2 komentarze

Odzież
Sitodruk

Z nadrukami na koszulkach spotkać się można było już w latach 60. ubiegłego stulecia. Był to doskonały sposób na wyrażenie swoich opinii i poglądów. Oczywiście nanoszenie nadruków na koszulkach nie jest problem także i w dzisiejszych czasach. Jednakże techniki ich nanoszenia uległy diametralnym zmianom. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze z nich.

Sitodruk

Jest to najstarsza metoda zdobienia odzieży, która znana była już w starożytnych Chinach. Technologia ta polega na przenoszeniu wzoru za pomocą szablonu zwanego matrycą. Jako że przypomina ona siatkę, w miejscu prześwitów przeciska się farbę i przenosi ją na materiał.

Termotransfer

Termotransfer zwany też termonadrukiem to nadruk polegający na wgrzaniu w dany materiał wcześniej przygotowanego nadruku pokrytego klejem. Grafiki takie nanosi się tu przy pomocy szablonu lub też maszyn służących do masowego powielania. Warto podkreślić, że nadruki wykonane tą technologią charakteryzują się wysoką jakością oraz dużą wytrzymałością.

Flex

Jedna z najtrwalszym technik nanoszenia grafiki na materiał. Polega na platerowym lub laserowym wycięciu wzoru z pokrytej klejem folii. Następnie nanosi się go na materiał za pomocą termoprasy.

Flock

Ten nadruk uzyskiwany jest poprzez nanoszenie strzyży tekstylnej o różnej długości włosa. Wzór wgrzewa się w materiał w wysokiej temperaturze, a także pod ciśnieniem. Może on być stosowany na każdym materiale.

Haft

Najtrwalsza metoda nanoszenia grafiki na materiał. Jest to doskonały sposób na znakowanie odzieży czy innych produktów. Charakteryzuje się też wysoką odpornością na spieranie.

Nadruk cyfrowy

Ta technika to nic innego jak bezpośrednie naniesienie na materiał wzoru w postaci grafiki rastrowej.

Jak w związku z tym widzimy, wybór w aspekcie nadruków na koszulkach jest naprawdę spory, żeby nie powiedzieć ogromny. Na pewno jest w czym wybierać.

2 comments

Dodaj komentarz