Tags:

VDP przyszłością druku cyfrowego?

3 komentarze

Druk cyfrowy
VDP

Chyba nikt z nas nie ma wątpliwości co do tego, że sektor poligraficzny rozwija się w bardzo szybkim tempie i nic też nie wskazuje na to, aby taka tendencja nie miałaby miejsca dalej. W zasadzie jest to jak najbardziej zrozumiałe. Wszystko dlatego, że klienci drukarni stawiają przed nimi coraz większe wymagania, co oczywiście automatycznie przyczynia się do tego, że muszą one szukać nieszablonowych rozwiązań, które uskutecznią ich druk i wpłyną na poprawę jego jakości. Jeżeli mielibyśmy tutaj wspomnieć o jakimś wyróżnieniu na tle konkurencji, na pewno bliżej powinniśmy zbadać druk VDP (Variable Data Printing), co w tłumaczeniu oznacza nic innego jak druk zmiennych danych.

Czym jest VDP?

Zacznijmy tutaj od tego, że druk VDP zaliczamy do druku cyfrowego. Jest to technologia, która umożliwia nam bezpośredni kontakt z klientem. Z pewnością wielu z was zastanawia się nad cechami charakterystycznymi tej techniki. Otóż najważniejsze jest to, że możemy tu personalizować dane druku, nie zatrzymując maszyny. I tak wspomnijmy choćby o fakturach za usługi telefoniczne, które wysyłane są do nas drogą pocztową. Otóż ich ogólny format jest taki sam, z tą tylko różnicą, że wszelkie dane informacyjne są inne. Jest to jeden z przykładów zastosowania druku zmiennych danych. Kiedy poza tym możemy się na niego zdecydować?

Do czego stosuje się druk zmiennych danych?

Wyżej wymieniliśmy tylko przykład. Teraz przyjrzyjmy się wykorzystaniu tej metody druku w nieco szerszym ujęciu. Tak więc druk VDP stosować możemy przy:

– druku promocyjnym — biorąc pod uwagę konkretne potrzeby klientów, możemy dopasować dodatkowe treści do konkretnego odbiorcy,
– druk transakcyjny — faktury, dokumenty firmowe i tym podobne pisma, które możemy wzbogacić grafiką,
– mailing — nie można pominąć też mailingu bezpośredniego, pomagającego nawiązać kontakt z klientem, gdyż dzięki temu możemy zdobyć wiele cennych informacji, które wykorzystamy w działaniach reklamowych w przyszłości,
– serwisy konferencyjne i szkolenia — druk spersonalizowanych materiałów szkoleniowych, identyfikatorów, katalogów czy zaproszeń.

VDP a przyszłość

Na koniec warto byłoby odpowiedzieć sobie na tytułowe pytanie i jasno określić czy druk ziemnych danych może być drukiem przyszłości? Wydaje się, że jak najbardziej tak. Trzeba zwrócić uwagę na to, że działy marketingowe robią wszystko, aby podnieść charakter i oficjalność pism szukając coraz bardziej wyrafinowanych sposobów kontaktu z klientem. Na pewno doskonale wypada tutaj druk zmiennych danych. Adresat ma świadomość tego, że pismo zostało przygotowane specjalnie dla niego, co automatycznie podnosi wartość takiego przekazu. Dzięki temu wielu adresatów decyduje się na nie odpowiedzieć, co podnosi także skuteczność przeprowadzanej akcji.

3 comments

Dodaj komentarz