Tags:

Czym jest druk 3D?

2 komentarze

Druk 3D
druk 3D

Obecnie na porządku dziennym są już telewizory 3D, które możemy zakupić w każdym szanującym się sklepie z artykułami RTV i AGD. Warto mieć na uwadze, że technologia 3D swoje zastosowanie ma dziś także w drukarkach, choć na pewno dopiero się ona dociera. Z pewnością wielu z nas o tej technice druku wielkiej wiedzy jednak nie ma. Postanowiliśmy przyjrzeć się tej kwestii nieco bliżej. Jeśli cię ona w jakiś sposób interesuje, a głęboko wierzymy, że tak, na pewno nasz artykuł cię zaciekawi. Tak więc zaczynajmy.

Tradycyjne wytwarzanie towarów

Zanim przejdziemy do druku w technologii trójwymiarowej, dzięki któremu możemy tworzyć przedmioty o trzech powierzchniach, najpierw skupmy się na tradycyjnej metodzie ich produkcji. Taki proces zaczyna się od dołu i postępuje ku górze. Może on mieć dwie formy. Pierwsza z nich polega na obróbce danego materiału takiego jak metal czy drewno i kolejnym jego ucinaniu. Druga metoda to stosowanie odpowiednich form, do których wlewa się stopione tworzywa sztuczne lub metal i pozostawia je do wystygnięcia.

Druk 3D

Drukowanie 3D zwane także przestrzennym polega na nakładaniu jedną na drugą cieniutkich warstw metalu. Dzięki temu możemy stworzyć dowolny obiekt. Wszystko dzięki temu, że całym procesem steruje komputer.

Ograniczenia

Możemy mieć pewność, że drukowanie 3D to przyszłość druku. Jednakże na tę chwilę także i tak doskonała jakby się mogło wydawać technologia, ma swoje ograniczenia. Przede wszystkim powinniśmy tu wspomnieć o tym, że nie jest ona w stanie sprostać produkcji na wielką skalę. Nie mogą bowiem osiągnąć szybkości i wydajności, z którymi spotykamy się w tradycyjnym drukowaniu, nie mówiąc już o tym, że wszystkie materiały da się sproszkować. Wiele metali nie spełnia wymogów dotyczących sprężystości, twardości czy odporności na zniekształcenia.

2 comments

Dodaj komentarz